verdano (0048) 736-212-377 -- hodowla psów maltańczyk & labrador -- warszawa

STRONA GŁÓWNA

O NAS

ZAKUP PSA

LINKI

KONTAKT

MALTAŃCZYKI
O rasie
Porady
Nasze psy
Szczenięta
W nowych domach
VIDEO
LABRADORY
O rasie
Porady
Nasze psy
Szczenięta
W nowych domach

Najważniejsze porady

Jak chronić psa przed kleszczami ?


Kilka słów o maltańczykach.

Maltańczyk ma bardzo bogatą historię, jednak wskazanie dokładnego miejsca, z którego pochodzi jest trudne, gdyż jedną z najstarszych ras na świecie. Powstała już w starożytności, kilka tysięcy lat temu. Znali ją i cenili starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Mogła być to np. Azja, chociaż mimo istnienia na to pewnych dowodów, dokładne miejsce pobytu maltańczyka na tych terenach jest nieznane. Europejczycy w starożytności wierzyli, że maltańczyk przebywał na wyspach sycylijskich. Grecki geograf i podróżnik Strabon wspomina w 25 r. p.n.e. o wyspie Meleda znanej z białych piesków.

Niektóre wzmianki wskazują na pochodzenie maltańczyka z Wysp Kanaryjskich. W świetle powyższych faktów, trudno jest ustalić bezspornie miejsce pochodzenia maltańczyka. Jednak, jako że nazwa Melita wciąż powraca i na podstawie wiarygodnych dowodów na istnienie rasy w krajach basenu śródziemnomorskiego, za ojczyznę maltańczyka uznano właśnie te kraje .. Z basenu Morza śródziemnego, maltańczyk wędrował na wyspy brytyjskie wraz z legionami rzymskimi w 55 r. n.e. Był on prawdopodobnie maskotką wojskowych. Również żeglarze z Egiptu oferowali kupno maltańczyka. Rasa pojawiła się ponownie na dworach angielskich około 1520 roku, a maltańczyk był wówczas pupilem królowej Szkocji Marii Stuart.

Importowano je również w czasach Henryka VIII. .. A prawdziwymi ulubieńcami stały się za panowania królowej Elżbiety I. Królowa dostała maltańczyka wyhodowanego w Turcji. Ludzie wówczas czcili maltańczyka i wierzyli w jego uzdrowicielską moc. Kładli go pod kołdrą u stóp wierząc, że wyleczy ich z bóli reumatycznych. Wiele maltańczyków z Anglii eksportowano dalej do USA, gdzie zwożono je również z Kanady, Niemiec, Francji i Włoch. W całej Europie hodowla maltańczyków rozwinęła się na większą skalę w latach 1800. Z Niemiec i Holandii sprowadzono do Anglii maltańczyki, które niemal wyginęły tam po pierwszej wojnie światowej .. W Polsce najprawdopodobniej pierwsza wzmianka o maltańczyku pojawia się w 1320r. Wielki Mistrz Krzyżacki miał wówczas posiadać maltańczyka. Następnie Jan Andrzej Morsztyn z lekką drwiną opiewa wdzięki maltanki Perlisi. W 1791r. maltańczyk Kasperek, przywieziony z Wiednia podbił serce starościny małogoskiej Anny Szeniawskiej.

Julian Ursyn Niemcewicz napisał ku jego czci "Odę do Kasperka". Rasa była dość popularna w okresie międzywojennym, jednak nie istnieją żadne źródła z tego okresu, które mogłyby potwierdzić istnienie choćby jednej hodowli.

Podstawowe informacje

• Białe, proste włosy. Nie ma sierści, lecz włos co u psów jest rzadko spotykane.
Rasa odpowiednia dla alergików.
• Gubienie włosa - prawie wcale
• Wymagane strzyżenie - w ogóle.
• Powinien być wyprowadzany na minimum 10 minut.
• Przeciętna długość życia wynosi 14-16 lat.
• Wysokość 21-25cm (pies) i 20-23cm (suki).
• Waga 2-4kg.

Jaki mają charakter ?

Maltańczyk jest psem łatwym do ułożenia. Posiada wysoki stopień posłuszeństwa oraz szybko się uczy. Aktywny - lubi zabawę, nadaje się do udziału w aqility. Bardzo lojalny i oddany rodzinie. Podejrzliwy i nieufny wobec innych.

STRONA GŁÓWNA | O NAS | ZAKUP PSA | LINKI | KONTAKT

Copyright © verdano.pl